New Delhi, Delhi
GST No. 07BNSPS0994M2ZW
Call 0794922094192% Response Rate
Send Enquiry







| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Output Voltage | 12V DC |
| Output Current | 5 A |
| Usage/Application | Electronic Instruments |
| Input Voltage | 12 v |
| Design | Smps |
| Country of Origin | Made in India |
What is a Power Supply?
A power supply is an electrical device that converts the electric current that comes in from a power source, such as the power mains, to the voltage and current values necessary for powering a load, such as a motor or electronic device.
The objective of a power supply is to power the load with the proper voltage and current. The current must be supplied in a controlled manner — and with an accurate voltage — to a wide range of loads, sometimes simultaneously, all without letting changes in the input voltage or in other connected devices affect the output.
A power supply can be external, often seen in devices such as laptops and phone chargers, or internal, such as in larger devices such as desktop computers.
A power supply can either be regulated or unregulated. In a regulated power supply, the changes in the input voltage do not affect the output. On the other hand, in an unregulated power supply, the output depends on any changes in the input.
View Complete details





Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Power | 350 W |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details









Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Output Voltage | 12 VDC |
| Power | 200W |
| Output Current | 16.6A |
| Material | Mild Steel |
| Input Voltage | 230 VAC |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details



Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Output Voltage | 48V DC |
| Output Current | 12 watt |
| Usage/Application | CCTV Camera |
| Input Voltage | 12 v |
| Design | Smps |
| Display Type | LED |
| Country of Origin | Made in India |
A power supply is an electrical device that converts the electric current that comes in from a power source, such as the power mains, to the voltage and current values necessary for powering a load, such as a motor or electronic device.
The objective of a power supply is to power the load with the proper voltage and current. The current must be supplied in a controlled manner — and with an accurate voltage — to a wide range of loads, sometimes simultaneously, all without letting changes in the input voltage or in other connected devices affect the output.
A power supply can be external, often seen in devices such as laptops and phone chargers, or internal, such as in larger devices such as desktop computers.
A power supply can either be regulated or unregulated. In a regulated power supply, the changes in the input voltage do not affect the output. On the other hand, in an unregulated power supply, the output depends on any changes in the input.
View Complete details



| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Power | 100 W |
| Material | Mild Steel |
| Current | 200 watt |
| Phase | Single Phase |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details




| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Output Voltage | 24V DC |
| Brand | APC |
| Usage/Application | CCTV Camera |
| Country of Origin | Made in India |
A power supply is an electrical device that converts the electric current that comes in from a power source, such as the power mains, to the voltage and current values necessary for powering a load, such as a motor or electronic device.
The objective of a power supply is to power the load with the proper voltage and current. The current must be supplied in a controlled manner — and with an accurate voltage — to a wide range of loads, sometimes simultaneously, all without letting changes in the input voltage or in other connected devices affect the output.
A power supply can be external, often seen in devices such as laptops and phone chargers, or internal, such as in larger devices such as desktop computers.
A power supply can either be regulated or unregulated. In a regulated power supply, the changes in the input voltage do not affect the output. On the other hand, in an unregulated power supply, the output depends on any changes in the input.
View Complete details






| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Output Voltage | 12 V DC |
| Usage/Application | Industrial Automation |
| Design | Smps |
| Display Type | LED |
| Warranty | 1 year warranty |
View Complete details



| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Output Voltage | 24V DC |
| Brand | APC |
| Usage/Application | CCTV Camera |
| Country of Origin | Made in India |
A power supply is an electrical device that converts the electric current that comes in from a power source, such as the power mains, to the voltage and current values necessary for powering a load, such as a motor or electronic device.
The objective of a power supply is to power the load with the proper voltage and current. The current must be supplied in a controlled manner — and with an accurate voltage — to a wide range of loads, sometimes simultaneously, all without letting changes in the input voltage or in other connected devices affect the output.
A power supply can be external, often seen in devices such as laptops and phone chargers, or internal, such as in larger devices such as desktop computers.
A power supply can either be regulated or unregulated. In a regulated power supply, the changes in the input voltage do not affect the output. On the other hand, in an unregulated power supply, the output depends on any changes in the input.
View Complete details

Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Output Voltage | 12 V DC |
| Output Current | 1 A |
| Installation Type | Open Frame |
| Input Voltage | 100 240 V AC |
| Protection Features | Over Temperature, Short Circuit, Over Load, Over Voltage |
| No. of Channels | 16 Channels |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details