New Delhi, Delhi
GST No. 07BNSPS0994M2ZW
Call 0794922094192% Response Rate
Send Enquiry





| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Blade Length (Sweep) | 1200 mm |
| Sweep Size | 1200 mm |
| Number of Blades | 3 Blades |
| Brand | Orient |
| Speed | 360 RPM |
| Warranty | 1 Year |
| BEE Star Rating | 5 Star |
| Air Delivery | 12C |
| Noise Level | 55 dB |
| Weight | 1KG |
By installing BLDC ceiling fans in your home, you can stay cool, calm, and fresh all summer long. Some of these fans come with a remote control, which makes it easier for you to control them. By installing a fan in every room at home, you and your family can sleep comfortably all through the night. Some of the brands of BLDC ceiling fans that you can buy online are Gorilla, Superfan, Jupiter, Maya, and many more. You can even gift these fans to your domestic help so that their family can be more comfortable when the summer season hits. When you stay cool and fresh over the summer, you feel more productive and motivated to do your best. So, go ahead and indulge in some much-needed online shopping. Shopping sites list out the images, prices, descriptions, and more to help you make an informed purchasing decision.
View Complete details